Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brněnská Výtopna

18. 8. 2009

Autor: Milan

Měli jsme to štěstí a strávili jsme s přáteli pár hodin v brněnské restauraci Výtopna, (Hlinky 34, tel. 776 080 501). Restaurace je mezi stoly a od výčepu protkána sítí železnic. Zde je pár našich fotek a informací z jiného webu:

Datum: 21.4.2009 Autor: miš Zdroj: Lidové noviny Rubrika: Metropole/Brno Strana: 06

BRNO Pozor u druhé koleje, máte tam své pivo. Hospoda Výtopna na brněnských Hlinkách 34 je unikát: Místo číšníků v něm hosty obsluhují vlaky. Tedy alespoň pokud se týče nápojů a drobného zboží. Na každý stůl vedou kolejničky a tři lokomotivy s připojenými vagóny po nich rozvážejí vše, co je možné.

Obrazek Obrazek

„Všichni se mne ptají, jestli jsem se inspiroval scénou z filmu Kulový blesk. Ale není to tak, jen jsem si vlastně vybral takový robotizovaný systém, který má lidskou tvář,” popisuje uvnitř restaurace, kterou se proplétá sedm desítek metrů kolejí, její vedoucí Petr Fridrich – profesí restauratér, ale i sběratel starých vláčků.

Po kolejích zatím projíždějí tři soupravy, brzy k nim přibudou další dvě. Lokomotivy nesou podle rodiny majitele jména Mirka, Tedík a Vendulka. „Možná se to zdá málo, ale jejich výkony jsou obdivuhodné. Například na Zelený čtvrtek rozvezly jen pokud se týče piva 700 půllitrů, k tomu spoustu dalších nápojů,” dodal Fridrich.

Obrazek Obrazek

Vláčky doplňují i krajinky, a dokonce dva zvedací mosty, aby se dalo restaurací procházet. A tak hosté mohou obdivovat i netradiční pohledy, jak se vláčky pohybují krajinkou či kolem stanice Staré Brno. Digitální ovládání umožňuje, že se lokomotivy nesrazí a zastaví právě tam, kde mají. A i když lahve někdy zavrávorají, obvykle vše od obsluhy rychle přivezou – někdy dokonce rychleji než jídlo, které nosí „lidský” personál.

Obrazek Obrazek