Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mistrovství ČR v kategorii maket F4C

25. 6. 2008

Mistrovství ČR v kategorii maket F4C

Hluboké Mašůvky – MODELCITY ZNOJMO

Ve dnech 31.5. – 1.6.08 uspořádal model. klub Třebíč MČR pro rok 2008 soutěž v kategorii maket a přidruženou soutěž polomaket kategorie RCMX. Z důvodů ubytovacích možností pro rozhodčí a možnosti konání společného banketu v sobotu večer, byl vybrán modelářský areál Modelcity u Znojma – www.modelcity.cz, který je v ČR jedinečný svým čistě modelářským zaměřením. Všem se nám v tomto areálu moc líbilo a od pořadatelů to byla velmi chytrá volba. V areálu je asfaltová dráha, ochranná ocelová síť do výšky 5 metrů, restaurace, venkovní gril, malý hangár na modely, ubytování pro 40 osob + další místa pro stany a karavany.

Obrazek     Obrazek

K samotnému průběhu soutěže: Do mistrovství jsem nastoupil se starší, ale zatím lepší maketou Boeing P-26A. Celkově jsem skončil na 3. místě, trochu mrzí velmi malá ztráta na 2. pozici – pouhých 8 bodů. Při celkovém počtu bodů přes 5000 je to skutečně velmi malý rozdíl; v průběhu závodu jsem dokonce na 2. místě figuroval. Malou náplastí mi může být jen fakt, že v letové části mistrovství jsem zvítězil ve 2 kolech ze 3. V kategorii makety je v současné době velmi málo závodů a tak není nouze o dramatické momenty, mně například v jednom z letů vypadl pilot, naštěstí jsme jej našli, poté mě „opustil“ ventilek v jednom z kol hlavního podvozku, takže jsem zbytek závodu dolétal na prázdné pneumatice, kolegovi s maketou ZLIN Z-50L zase vypadlo táhlo plynu a tak létal cca 10minut na plný plyn a vyčkával, kdy mu dojde palivo – naštěstí došlo ve velmi vhodném místě a přistání dopadlo přímo ukázkově rovnou na asfaltovou dráhu.

Obrazek

Hůře však dopadli dva soutěžící z Františkových lázní, kdy jeden z nich těžce havaroval po fletru na výškovce s maketou TUCANO, druhý také dosti poničil svůj dvouplošník TigerMoth po ztrátě rychlosti hned po startu, takže se jim těch 800km ještě řádně prodražilo a znepříjemnilo.

Celkové pořadí na prvních 3 místech:

1.       FENCL Pavel – LMK Řež

2.       VODEŠIL Karel – LMK Řež

3.       KOPAL David – MK Winkhaus

Obrazek    Obrazek

Obrazek   Obrazek

Obrazek   Obrazek

Díky 3. místu z letošního MČR a také 3. místu z MČR 2007 se dostávám do širší reprezentace, s výhledem kolem roku 2010 na účast na ME, MS. Současná nominační pravidla jsou nastavena dle názoru mnohých „trochu zvláštně“ a tak není jednoduché se dostat mezi 3 reprezentanty. Nicméně plakáním ještě nikdo nikdy ničeho nedosáhl a tak se chystám na stavbu nové makety a stále se snažím zlepšit svůj letový projev. Mnoho soutěžících na závodech oznámilo svůj záměr stavby nové makety a tak věřím, že se nás v budoucnu bude na závodech scházet více. Příští závod maket je na konci srpna v Brně v rámci akce s názvem MVVS cup.

Aktuálně z Modelcity David