Mistrovství republiky RCA v Třebíči

22. 5. 2008

Autor: David

Soutěž RCA, Třebíč, 17.5.2008

V sobotu jsem se po tří leté pauze zúčastnil soutěže akrobatů kategorie RCA, tentokrát jako člen nového klubu MK Winkhaus. Musím přiznat, že jsem se zprvu nestačil divit – úroveň šla výrazně nahoru, a to jak po technické stránce, tak z pohledu pilotního umění soutěžících. Sešlo se nás celkem 13 a více než polovina soutěžících používá speciály určené přímo pro kategorii F3A, celkem 3 modely byly poháněny elektromotory (cena pohonné jednotky včetně dvou sad baterií a příslušné nabíječky dle jejich informací vyjde na cca 40.000,- Kč). Já byl jako jediný zástupce benzínového motoru, ostatní létají spalováky na metyl – většinou dohromady s laděným tlumičem.

Obrazek Obrazek

Přímo mi vyrazil dech jeden soutěžící informací, že prolétá na palivu 3000,- Kč za týden (!!!), používá palivo s velkým množstvím nitromethanu a za týden má kolem 30 tréninkových startů, ostatní prý trénují tak 2-3x týdně. To mě trochu uklidnilo, já mám totiž v průměru tak 3 starty týdně a tak se nelze divit, že jsem celkově skončil 8. Nakonec to beru jako úspěch, zvláště v posledním kole jsem byl 6, s výkonem na úrovni 91,6% výkonu nejlepšího.

Obrazek Obrazek Obrazek

Co říci závěrem ? Pokud bych chtěl jít výkonnostně nahoru, je to především o intenzitě tréninku, stejně tak bych uvažoval o doplnění motoru laděným tlumičem, který přidá cca 15% výkonu, tam jsem zaostával proti konkurenci po technické stránce. Mé myšlenky však již směřují na mistrovství ČR maket, které je za 14 dní ve Znojmě a kde nastoupím s maketou P-26A Peashooter.