Jdi na obsah Jdi na menu
 


MVVS Cup a Brněnský pohár maket 2008

5. 10. 2008

Autor: David

Na konci prázdnin se uskutečnil 2. ročník setkání obřích modelů a v jeho rámci 22. ročník Brněnského poháru maket F4C, F4C-X. Spojení těchto akcí mělo premiéru loni a letošní ročník ukázal, že je to cesta správným směrem – modelářského leteckého dne se zúčastnilo cca 40 pilotů – většinou s akrobatickými speciály, soutěže pak 10 maketářů, což je 2x více, než loni, a to je dobrá zpráva.

Během leteckého dne byla k vidění opravdu špičková akrobacie obřích Katan – piloti Jarolímek a Mikeska, stejně tak adrenalinové vystoupení Pavla Kerfurta s vrtulníkem a další řada zajímavostí – aerovleky, elektrifikované obří makety větroňů atd. Stejně tak vystoupení pilotů turbínových modelů budilo u diváků zaslouženou pozornost. Vše bylo podpořeno přímo výstavním počasím.

Obrazek

Soutěž maket měla na programu v sobotu statické hodnocení a odpoledne první letové kolo, v neděli pak zbývající dvě letová kola (počasí v neděli bylo snad ještě lepší!).

V soutěži maket se objevily tři novinky - vše Zlíny. Jednak to byl Z-526 maketářské legendy Ivoše Kryla o rozpětí 2,5 metru a hmotnosti 12 kg na motor DA50ccm, a dále pak obří Z-142 Mirka Tučka – rozpětí 3,3 metru, hmotnost 20 kg, motor řadový dvouválec ZDZ 100ccm. Dalším byla akrobatická Z-50 na motor 50ccm čínské výroby úplného nováčka mezi žaketáři R. Bojče. Modely létaly velmi pěkně, velký Zlín měl problémy s uvolněnou svíčkou na zadním válci, takže 2 kola dolétával pouze na jeden běžící válec motoru.

V celkovém pořadí obou kategorií (standardní a obří makety) se mi podařilo zvítězit s P-26A před Zdeňkem Daňkem  s Brigadýrem a slovenským závodníkem L.Habdákem s PZL Wilga.

Příští rok se akce údajně bude konat již v novém areálu, který se začíná budovat v Ivančicích pod Brnem a má být opravdu komfortní – hangáry, ubytování, velká plocha – a především – vše jen pro modeláře.

Obrazek Obrazek