Jdi na obsah Jdi na menu
 


Setkání obřích modelů Frýdek-Místek

5. 10. 2008

Autor: David

První srpnový víkend jsem se již tradičně zúčastnil setkání majitelů obřích modelů na severu Moravy. Tento víkend a i velmi pěkně upravená plocha byla ideální pro trénink na poslední soutěž maket – Brněnský pohár na konci srpna. Akce jsem se zúčastnil s maketou P-26A, které jsem dal jednoznačně zelenou pro další závodní činnost – loni zalétaný dvouplošník  Curtiss Sparowhawk vykazoval o něco horší letové hodnocení (když statika byla díky složitosti modelu o něco lepší).

Obrazek

Během celého víkendu vládlo slušné počasí, večer doplněné o vydatné bouřky, bohužel však pro tuto akci se již téměř pravidlem stává boční vítr, především v sobotu velmi silný. To vedlo k tomu, že někteří účastníci létali až v neděli. Já jsem letěl jeden let v sobotu odpoledne – skutečně to díky větru nebylo žádné pěkné polétání, v neděli jsme pak s maketáři Kouřilem a Kolkem letěli ve trojici – bylo to z pohledu pilota velmi zajímavé, pro mě možná trochu nepříjemné, neboť se ukázalo, že mám nejlépe utlumený motor a tak jsem jej během letu vůbec neslyšel.

Hlavní atrakcí celé akce bylo jednak vystoupení skupiny z Uherského Hradiště imitující vzdušné souboje z I. světové války – zde musím uznat, že se za rok hodně vylepšili, na druhou stranu příprava celého vystoupení a pak odklízení (pyrotechnika, stany,…) zabere příliš dlouhou dobu, po kterou je blokována startovací dráha, což především piloti čekající na start nevítali s nadšením. Druhou hlavní atrakcí byla obří maketa amerického bombardéru SBD-5 Dauntless postavená Dušanem Bařinou a létaná Zdeňkem Sládkem. Maketa je opravdu obří – rozpětí 4,2 metru, hmotnost 65 kg, motor hvězdicový pětiválec o objemu 420 ccm – výrobek firmy, jejíž spoluvlastníkem je majitel Dauntlesse. Ve vzduchu mě ukázka trochu zklamala – model létal příliš pomalu a na „málo“ plynu, pravdou však je, že ve druhém startu pilot trochu více přidal a byl z toho fletr na výškovce s oddělením celé jedné ovládané části výškovky – naštěstí byl model slušně řiditelný a majitel celkem v pohodě přistál.

Tolik hlavní fakta a dojmy z letiště Bahno, Frýdek Místek.

Obrazek